Главная  Архив  Обращение к читателям  Пишите нам  Персоналии   Консультации
[EN] [LV]

Policija izbeidz kriminālprocesu par uzbrukumu žurnālistam: Leonīda Jākobsona sagriešanas lietu novelk līdz noilgumam, pārkvalificē un tā arī neatklāj

IR

  

(picture 1)

(picture 2)
Žurnālists Leonīds Jākobsons.

Noilguma dēļ policija pērnā gada nogalē izbeigusi kriminālprocesu par uzbrukumu portāla "Kompromat.lv" žurnālistam Leonīdam Jākobsonam, kas pirms nepilniem trim gadiem notika Rīgas centrā, liecina policijas pieņemtais lēmums, ar kuru iepazinās "Ir".

Tā ir atgriešanās pie Padomju Savienības laika metodēm - lai nebojātu statistiku ar neatklātiem noziegumiem, tos vienkārši izbeidz, kriminālprocesa izbeigšanu komentē Jākobsons.

Cietušais žurnālists policijas lēmumu sauc par spļāvienu sejā, jo uzskata, ka tas apzināti pārkvalificēts uz mazāk smagu, lai to varētu izbeigt, atsaucoties uz noilgumu. Jākobsons nepiekrīt policijas lemtajam, ka viņam nodarītie miesas bojājumi nav smagi, jo šī trauma nav labojama un dziļā rēta paliks uz visu mūžu, tās sekas viņš jūt joprojām.

Policijā liecības sniedzis arī cietušā dēls un pēc tām izveidots uzbrucēju fotorobots, kuru izmeklētāji nav izmantojuši, piemēram, publicējot medijos. Jākobsons uzskata, ka uzbrukums viņam bija speciāli organizēts un, ja tas paliks neizmeklēts, tad apdraudēs arī citus žurnālistus, kuri raksta par kādam netīkamām tēmām.

Tuvāko dienu laikā Jākobsons policijas lēmumu apstrīdēs Ģenerālprokuratūrā.

Inspektore Līga Rancāne lēmumā raksta, ka pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots - 2012.gada 29.martā A.Čaka ielas nama kāpņu telpā žurnālistam uzbruka divas personas, izsmidzināja gāzes baloniņu un sagrieza labo vaigu. Sākotnēji kriminālprocess sākts par huligānismu, kas saistīts ar miesas bojājumu nodarīšanu, bet vēlāk, pērnā gada 1.decembrī, tas pārkvalificēts pēc cita Krimināllikuma panta par vieglu miesasbojājumu nodarīšanu.

Pēc nozieguma pārkvalificēšanas, atsaucoties uz 2012.gada likuma redakciju, inspektore Rancāne konstatējusi, ka noilguma termiņš par mazāk smagu noziegumu ir divi gadi un šajā gadījumā šis termiņš ir pagājis, tāpēc policija 29.decembrī kriminālprocesu izbeidza. Šobrīd likums ir grozīts un noilgums mazāk smagu noziegumu lietās ir pieci gadi.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā, kurā nopratināts cietušais, viņa ģimenes locekļi un notikuma brīdī kopā ar Jākobsonu esošais dēls, kā arī nozīmēta miesas bojājumu ekspertīze, nav izdevies noskaidrot personas, kuras izdarīja noziegumu pret žurnālistu, lēmumā raksta inspektore Rancāne.

Jākobsons pēc uzbrukuma pauda, ka tas saistīts ar viņa profesionālo darbību. Viņš arī izvirzīja konkrētas versijas par uzbrukuma organizētājiem. Vienu dienu pirms uzbrukuma viņš bija publicējis rakstu par Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieku Gati Gudermani, kura brālis esot ticis turēts aizdomās kādā krimināllietā.

Otra žurnālista versija bija, ka uzbrukumu pēc savas iniciatīvas organizējuši Rīgas mēra Nila Ušakova atbalstītāji, jo viņš publicējis mēra e-pastu saraksti, kas atklāja skandalozus faktus par politiķa saitēm ar Krievijas vēstniecību un to, kā viņš izrīko telekanāla PBK ziņu dienestu, pasūtot sev un partijai labvēlīgus sižetus.

Vēl viena versija bija saistīta ar krievu ekstrēmista Jevgēnija Osipova sievas pornobiznesu, par kuru Jākobsons interesējies.

Policijai lietā bija divas pamatversijas - uzbrukums Jākobsonam saistīts ar viņa profesionālo darbību vai ar personīgiem motīviem. Pamatā policija strādāja ar pirmo versiju. Uzbrukums žurnālistam 2012.gadā izraisīja plašu rezonansi medijos un sabiedrībā.

Uzreiz pēc uzbrukuma un nonākšanas slimnīcā Jākobsons kritizēja policijas darbu izmeklēšanas vietā, taču likumsargi kritiku noraidīja. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (agrāk Reformu partija, tagad - "Vienotība") savulaik solīja, ka izmeklēšana notiks viņu tiešā kontrolē.

2015-01-06 16:37:06