Главная  Архив  Обращение к читателям  Пишите нам  Персоналии   Консультации
[EN] [LV]

Tiesu izpildītāju darba metodes

LTV Panorāma

  

Šonedēļ Panorāmā aizsākām stāstu par noziedzīgajām shēmām tiesu izpildītāju darbā. Par tām runāja gan tiesībsargi, netieši minēja arī tieslietu ministre, kā arī kāds Raivo Sārts, kurš stāsta, ka vairākus gadus līdzdarbojies nelikumīgu izsoļu rīkošanā. Viņš stāsta, ka visos gadījumos izmantotā shēma ir līdzīga – īpašumu izpildītājiem zināms vērtētājs novērtē ievērojami zemāk nekā tirgus vērtība, savukārt pēc tam izpildītāji to pārdod pat par 10 reizes lielāku summu. Taču tiesībsargiem ar shēmu atklāšanu īpaši nevedas – tiesu izpildītāji sev radījuši likumu, kas tos labi pasargā, kā arī trūkst liecinieku, kuri būtu gatavi par nelikumībām stāstīt. Tikmēr Raivo Sārts manam kolēģim Jānim Gestem plašākā sarunā atklāj galvenās noziegumu shēmas un stāsta, kādas personas iesaistītas noziegumu veikšanā.

No XX gada līdz XX gadam Raivo Sārts bija viens no tiesu izpildītāju uzbūvētās īpašumu pārdošanas shēmas posmiem. Viņš vadīja firmu RS Serviss, kura uzglabāja un pārdeva tiesu izpildītāju aprakstīto mantu. Viņš pats piedalījies arī vairāku vērtīgu tiesas attiesātu īpašumu izsolēs un KO? Iegādājies par cenu, kas krietni zemāka par tirgus vērtību. Pats viņš saka, - tas bija iespējams tikai tāpēc, ka gandrīz trīs gadus bijis zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājas Ingas Čepjolkinas faktiskais vīrs. Arī firma, kuru viņš vadījis, faktiski piederējusi Čepjolkinai. Tagad viņš nonācis otrā ierakumu pusē – ir vienīgais apsūdzētais krimināllietā par bijušo RAF iekārtu pārdošanu, valstij nodarot 4 miljonu lielus zaudējumus un slēpjas baidoties, ka pēc liecināšanas KNAB un prokuratūrā, kāds ar viņu varētu gribēt izrēķināties. Panorāmai viņš saka, - biju pastnieks arī kukuļošanas gadījumos.

Raivo Sārts šobrīd slēpjas kādā privātmājā, jo baidās par savu dzīvību. Līdz šim viņš ir vienīgais liecinieks, kurš gatavs tiesībsargiem stāstīt par noziedzīgajām shēmām tiesu izpildītāju vidū. Gandrīz trīs gadus Sārts bija zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājas Ingas Čepjolkinas tobrīd Lazdānes civilvīrs. Kā arī vadīja faktiski Čepjolkinai piederošo uzņēmumu RS Serviss, kurš uzglabāja un realizēja izpildītāju aprakstīto mantu. Tiesu izpildītāju nelikumībās viņš līdzdarbojies kā izsoļu dalībnieks, kukuļdevējs arī nelikumīgi iegūtas naudas pastnieks. Viņš arī ir vienīgais apsūdzētais RAF krimināllietā, kur 4 miljonus vērtās iekārtas tiesu izpildītāju darbību rezultātā pārdotas par 12 700 latiem.

Līdz šim KNAB ierosinājis tikai vienu krimināllietu, kurā uzrādīta apsūdzība tiesu izpildītājai Elitai Solei. Savukārt pērn ar 2 gadu cietumsodu tiesa sodīja Diānu van Deilenu, kura nelikumīgi izsolīja kādas pensionāres zemi. Izmeklēšanā gan esot vairāki gadījumi, taču darbus kavē tiesu izpildītāju likums, kurā teikts, ka tiesu izpildītāji nevar izdot dokumentus un reģistrus trešajām personām, tostarp arī izmeklētājiem, pat pēc tiesas rīkojuma. Kā šāds likums guvis atbalstu Saeimā nesaprot arī tieslietu ministre.